top of page

Jsem součástí přírody
(Enviromentální projekt zacílený na domácí zvířata ve spolupráci s Pomáhám přírodě)
https://www.jsemsoucastiprirody.cz/

 

Pomocí fotografií osobností, které se podílejí na propagaci myšlenky projektu, představujeme několik spolků a stanic. Spolky zapojené do projektu se nezištně starají o zvířata v nouzi. Můžete pomoci zakoupením kalendáře, jehož zisk putuje přímo na transparentní účet Spolku na ochranu koní a přírody Bajan. Cílem projektu je pomocí fotografií s naučnými texty, prodejem kalendářů a putovních výstav, zvýšit informovanost veřejnosti ohledně péče a zacházení se zvířaty. 
 

Zakoupit kalendář můžete na: https://www.jsemsoucastiprirody.cz/

„Bůh si přeje, abychom trpícím zvířatům spěchali na pomoc, pakliže ji potřebují. Každá bytost v ohrožení má stejné právo na ochranu.“ František z Assisi

 


Osobnosti a zvířátka ze stanic zapojené do projektu:

Marie Kružíková Renčová - kocourek Shelby
Nikol Kouklová - ježek Jeřabinka
David Gránský - valach Bajan
Anna Šulcová - mládě kuny Hope
Klára Issová - netopýr Kájínek

Anna Slováčková - koťátko Bazalka
Lucie Vondráčková - mládě labutě Háček
Terezie Kovalová - Enzo, Bubliňák
Hana Vágnerová - Růženka



 

Anna Šulcová - Kuna lesní Hope
 
 

 

66247941_2397264370597143_6345441801880469504_n.jpg

Příběh zvířete:

 

Je nám ctí, že Vám můžeme tento týden představit další pár ve spolupráci se Záchrannou stanicí hlavního města Prahy a velmi dobře známou Annu Šulcovou, která se pro toto focení připojila k mláděti kuny.

V době, kdy byla nálezci samice kuny Hope odevzdána do péče zaměstnanců stanice, jí byly pouhé čtyři týdny. Mláďata tohoto věku jsou u tohoto druhu ještě stále slepá, plně závislá na matce a většinu času prospí v hnízdě s ostatními sourozenci. To nahrává teorii, jež ve stanici mají o tom, jak se podchlazená Hope dostala doprostřed rušné silnice i s dalším mládětem. Vzhledem k tomu, že mláďata jsou v již zmiňovaném věku nesoběstačná a odkázaná na rodiče, často se pouze batolí a neopouštějí bezpečí hnízda, je nejpravděpodobnější že o svou matku přišla. Následně po několika dnech hladu se rozhodla vydat se pro pomoc, křížíc svou cestu právě přes silnici, což se jednomu z nich stalo osudným.

Nejednou se každému z nás stane, že zahlédne na silnici zvíře, které by tam nemělo z logického hlediska vůbec být. Může to být zajíc, srna, ježek, kuna, či jakýkoliv jiný druh, ale bohužel to pro ně končí stejným špatným osudem. Jaký máte názor na některá z opatření, která jsou v současnosti používána na českých silnicích - tzv. ploty, ekodukty (mosty pro zvěř), značky a další?

Anna Šulcová
Mládě kuny lesní - Hope
Záchranná stanice hl. města Prahy

 


 

Terezie Kovalová - králík Bubliňák

 

78080173_2513482185642027_8809532623417245696_n.jpg

Příběh zvířete:
 

Dalším nádherným párem v našem kalendáři je violoncellistka a modelka Terezie Kovalová a králíček Bublinka, ze které se krátce po pobytu v azylu vyklubal sameček Bubliňák.
Bubliňák pochází z azylu pro králíčky a hlodavce v nouzi Voříškov. V tomto azylu se starají o domácí mazlíčky. Tito králíčci, morčátka nebo třeba křeči po chvíli své nové majitele přestali bavit, nesplnili jejich očekávání či byli jenom hloupý dar nebo výhra v tombole. I s takovými příběhy se v tomto azylu setkávají a stále narážejí na situaci, kdy domácím mazlíčkům nikdo nenabízí pomoc, což se sami rozhodli změnit

Dříve žil Bubliňák v malé králíkárně bez vlídné lidské ruky a potřebné zdravotní péče. Jednoho dne jej však jedna dobrá duše převezla do azylu Voříškov a do jeho příběhu vstoupila naděje. Dnes je u nové milující rodiny.

Terezie Kovalová
králík Bubliňák
azyl Voříškov

 


 

Klára Issová - netopýr Kájínek

 

67318756_2414099008913679_6353592696325537792_n.jpg

Příběh zvířete:

 

S radostí můžeme říci, že s námi spolupracovala talentovaná herečka, dabérka a držitelka Českého lva Klára Issová, jejímž partnerem pro tuto příležitost se stal netopýr Kájínek.

Možná Vás jméno tohoto samečka překvapí, ale po seznámení se s jeho životní cestou je to opravdu nasnadě. Kájínek je jedním z kolonie hned několika netopýrů, jež byla vyrušena ze zimního spánku když se v ruzyňské věznici zrovna kácely stromy u jedné ze zdí. Když pracovníci zrovna káceli a osekávali stromy, bohužel vyděsili svými stroji i tyto netopýry, jež měli v daném místě úkryt. Ti zpanikařili a někteří z nich bohužel utrpěli i zranění. Kajínka motorová pila zasáhla a způsobila mu oděrku na křídle, jež se hojilo velmi pomalu a nakonec bohužel zůstalo nepohyblivé. Naštěstí se jej posléze ujal spolek Nyctalus (ZO ČSOP Nyctalus]) o němž Vám více informací přineseme příště. Tam se o něj postarali a pomohli mu z nejhoršího ven. Je u nich nyní již 9. rokem a jako správný dědeček si tak užívá netopýřího důchodu.

Netopýři nejsou zrovna jedněmi z typických zvířat, které bychom brali jako mazlíčky, ale i tak se s nimi mnohdy setkáváme - na půdách domů, ve skulinách izolace, ale někdy i doma v obýváku kvůli otevřenému oknu, když třeba zrovna prchá před predátorem a chce se u nás schovat. Máte nějaké zkušenosti s netopýry a víte, jak s nimi šetrně zacházet?


Klára Issová
netopýr Kájínek

Nyctalus

 


 

David Gránský - kůň Bajan

 

64282328_2380959588894288_3545087906156642304_n.jpg

Příběh zvířete:

 

Další dvojicí našeho projektu je hřebec Bajan Gepard, s nímž se nenechal vyfotit nikdo jiný než oblíbený herec, moderátor a dabér David Gránský.

Hřebec Bajan byl po více jak čtrnáct let hvězdou rytířských vystoupení různě po Evropě až do té doby, kdy jej kvůli jeho rostoucímu věku přestali na akce využívat a hrozila mu jatka. Naštěstí se ale našla organizace, která se jej jako devatenáctiletého dospělého koně ujala a poskytla mu možnost užívat si zbytku života v co možná největším komfortu a klidu. Ve stejnojmenném spolku Bajan (https://www.facebook.com/Spolek-na-ochranu-koní-a-přírody-Bajan-636509456540039/), s nímž jsme měli tu radost spolupracovat a o němž se již brzy dozvíte více, se hřebce ihned ujali. Byl vykastrován veterinářkou, ze své předchozí kariéry si odnesl zažitý stereotyp tzv. hodinaření - neboli kývání ze strany na stranu a mívá problémy s chůzí kvůli kroužku na pravé zadní noze. Po dlouhých letech plný náročných výkonů, kde mu nebyl poskytnut dostatečný výběh, si nyní kvůli zdravotnímu stavu a pokročilému věku užívá zasloužilý odpočinek a stále se může pyšnit rolí hlavního hřebce stáda. Svůj čas tak tráví rekreačním ježděním nebo projížděním se s malými dětmi.

Máte názor na využívání zvířat v zábavním průmyslu všeobecně (jako kupříkladu v cirkusu) či jejich vztah s jatkami? Co si myslíte o koních jako takových - líbí se Vám, měli jste někdy možnost zkusit si na nich zajezdit nebo z nich máte respekt?

David Gránský
Kůň Bajan

Spolek Bajan

 


 

Lucie Vondráčková - mládě labutě 

 

_E4A7136-3eed.jpg

Příběh fotografie:

 

Rádi bychom Vám představili další z dvojic, která propůjčila svůj čas dobré věci a objeví se v našem kalendáři, a sice velmi populární a známá česká zpěvačka, filmová a divadelní herečka Lucie Vondráčková a její parťák pro tuto příležitost, mládě labutě velké.

Cesta tohoto labuťátka byla také nelehká, ovšem bohužel ne ojedinělá, co se osudů zástupců tohoto druhu u nás týče. Nálezkyně jej objevila na Košíkovských nádržích v Praze 15, vysílené a viditelně zaostávající za svými sourozenci. Neotálela a kontaktovala Záchrannou stanici hlavního města Prahy (Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy), se kterou jste se již měli možnost naším prostřednictvím seznámit. Zaměstnanci stanice se mláďata ujali, provedli odchyt a provedli prohlídku, při níž bylo zřejmé, že se mu zachytává krmení v zobáku. Nebylo tedy možné, aby jeho potrava mohla projít dál do jícnu. Veterinářka následně při rentgenu zjistila, že se jedná o zapíchnutý rybářský háček v dutině zobáku - to bývá bohužel častým problémem u různých vodních ptáků, kteří na následky úrazů způsobených rybářským náčiním, či pohozeným odpadem ve vodě většinou umírají hlady.

Dnes již má zobák zahojený a v pořádku roste spolu s ostatními mláďaty labutí v záchranné stanici tak, jak by mělo. Jakmile se mládě vyvine dostatečně na to, aby mohlo samo fungovat jako jakákoliv jiná dospělá labuť, bude vypuštěno zpět do přírody.

Všichni jistě známe labutě z pohádek Hanse Christina Andersena, ale my si dovolíme s autorem nesouhlasit a říct, že jsou tato zvířata fotogenická i jako mláďata. Viděli jste ovšem někdy labuť v přirozeném prostředí, kde nebyla dosazena člověkem? Rybaříte nebo znáte někoho, kdo ano? Jak myslíte, že by se dalo podobným případům zabránit?

Lucie Vondráčková
mládě labutě velké
Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

 


 

Anna Slováčková - koťátko Bazalka

 

70429964_2446787002311546_6233932979018661888_n.jpg

Příběh zvířete:

 

Rádi bychom se s vámi podělili o další dvojici, která se rozhodla podpořit naše snažení a objeví se tak v připravovaném kalendáři. Jedná se o českou zpěvačku, herečku a moderátorku Annu Julii Slováčkovou (Anna Julie Slováčková) a Bazalku, jedno ze tří koťat, kterých se ujali ve spolku Bez maminky, o němž jsme Vás již informovali dříve.

Příběh těchto tří kočičích sourozenců začal v květnu tohoto roku u okraje silnice. Byla zde nalezena ještě s pupečními šňůrami, zbylá dvě jinak relativně v pořádku, ovšem Bazalka měla tržnou ránu na hlavě a chyběl jí kus jazyka. Právě poranění jazyka jí působilo značné obtíže hlavně při přijímání potravy, a proto trvalo dlouho než se byla schopna bez větších obtíží přisát k lahvi. Bohužel později kvůli nehodě přišla o další část jazyka a musela podstoupit také stomatologický zákrok kvůli špatně rostoucímu chrupu, který jí ničil horní patro. Také podstoupila vyšetření na kardiologii s podezřením na srdeční vadu, ale to se naštěstí ukázalo jako negativní. Bazalka se téměř úplně zotavila, avšak musí nadále přijímat potravu stříkačkou a vodu z fontánky. Její sourozenci Meduňka a Zázvorek již svůj domov spolu našli, Bazalka na něj však stále čeká. Proto určitě stojí za to, se informovat blíže ve spolku Bez Maminky, pokud byste jí chtěli a byli schopni vytvořit tyto podmínky právě Vy.

Bohužel tento fenomén je stále mezi námi, i když koťata již nebývají jako za časů našich pra a praprarodičů topená v potoce. Nicméně i přesto se jich mnoho najde jen tak ponechaných napospas po tom, co se majitelé kočky rozhodnou se jich zbavit. Jaký máte na tento problém názor? Máte/měli jste kočku? Kastrujete? Budeme rádi za Vaše odpovědi i pokud se s námi podělíte o fotky svých mazlíčků.

Anna Slováčková
koťátko Bazalka
Bez maminky

 


 

Nikol Kouklová - ježek Jeřabinka

 

61901178_2369335706723343_6661868333387743232_n.jpg

Příběh zvířete:

 

Další dvojicí je česká herečka Nikol Kouklová, jejíž parťačkou je samice ježka Jeřabinka. Její příběh je v jistých ohledech trochu odlišný než náš první zmiňovaný - opět se točí okolo jednoho slabého zvířete, ale tentokrát i všímavých lidí, kteří podali pomocnou ruku.

Samička ježka byla objevena nálezci když jí byly přibližně tři týdny a nevážila více jak sto gramů. Nemůžeme s jistotou říci, proč byla osamocená a v takovémto stavu - zdali přišla o matku a proto musela opustit hnízdo a snažit se přežít vlastní silou nebo z nějakého jiného důvodu. Víme ale, že právě lidé, jež ji objevili a kontaktovali Záchrannou stanici hlavního města Prahy, jí s největší pravděpodobností zachránili život. V té době jí totiž byly zhruba 3 týdny, nevážila ani 100g a bez matky by její šance přežít byla nulová - nebyla ani ještě schopná přijímat pevnou potravu. Personál stanice, o níž Vám také něco více řekneme, ježka ošetřil, zbavil muších larev, které už měl ve vývodu močové trubice, zahřál a nakrmil speciálním mlékem. Byla tak zvrácena nejvíce riziková situace, a to prochladnutí a podvýživa zvířete a nastartována lepší kapitola jejího života.

Stalo se Vám už někdy něco podobného a našli jste náhodou zvíře ve špatném stavu, když jste to nečekali? V tomto případě byl postup nálezců bezpochyby správný, nicméně ne vždy je tomu tak. Je podle Vás vždy dobré vzít mládě a donést jej do bezpečí nebo je situace, kdy je vhodné nechat rozhodnout přírodu a má platit ať přežije ten nejsilnější?

Nikol Kouklová
ježek Jeřabinka
Záchranná stanice hl. m. Prahy

 


 

Hana Vágnerová - slepice Růženka

 

393156687_817365863526817_9125919362258371483_n.jpg

Příběh zvířete:

 

Hanky partnerkou byla na focení slepička Růženka, která měla jako jedna z mála slepiček to štěstí, jelikož byla zachráněna z klecového velkochovu. Ve své nové rodině již více než dva roky pobíhá po zahrádce a užívá si zcela běžných zvířecích radostí, jako jsou čerstvý vzduch, sluneční svit či obyčejnou trávu. Tisíce slepiček toto štěstí nemají. Jejich život je vázán na maličkou klec a snášení vajíček. Pokud Slepička už vajíčka nenese je nepotřebná.

Toto vše se snaží změnit organizace Slepice v nouzi. Tato iniciativa se snaží šířit osvětu a ukázat, co vše se schovává za vajíčky v supermarketech a jak lidé mohou těmto slepičkám pomoci, například adopcí slepiček

Více informací se dozvíte v dalších příspěvcích nebo na stránkách www.slepicevnouzi.cz



Hana Vágnerová
slepice Růženka
Slepice v nouzi

 


 

Marie Renčová - kocourek Shelby

 

60007568_2351165518540362_7245830065685004288_n.jpg

Příběh zvířete:

 

V centru dění v rámci projektu Jsem součástí přírody jsou samozřejmě naši modelové a modelky - a to ať už lidé, či zvířata. Rádi bychom Vás seznámili s příběhem kocoura Shelbyho, s níž se pro tuto příležitost spojila Marie Renčová Kružíková.

Možná jste v minulosti mohli zaznamenat, jak médii proběhla zpráva o řidiči autobusu, jehož místo šumu hovoru cestujících provázelo mňoukání ozývající se z prostoru motoru. Uvnitř motoru byl zaklíněný právě Shelby se svojí maminkou, jež vyplašená bohužel po objevení utekla, a Shelby tak zůstal sám. Hasiči pak odvezli kocoura na kliniku, kde se po kolapsu, následné infuzi a lécích následně vzpamatoval. Shelby pak následně našel nový domov u jednoho ze spolků, s nimiž spolupracujeme (Bezmaminky.com), kde nyní stále čeká na své nové majitele.

Znáte někoho, kdo by pro Shelbyho mohl vytvořit nový domov? Zajímá Vás jeho příběh a chtěli byste vědět více? Neváhejte se obrátit na nás, či na spolek Bez maminky, rádi od Vás uslyšíme!

Marie Renčová
kocourek Shelby
Bez maminky

 


 

Další fotografie z projektu

 

bottom of page